Fındığa birde fırtına darbesi

Fındık Üreticileri Sendikası FINDIK-SEN Genel Başkanı Kutsi Yaşar, 29-30-31 Mart tarihlerinde yaşanan don afetinden sonra Giresun’da yaşanan kısa süreli fırtına ve dolu afetinin de fındığı vurduğunu ifade etti.

Daha önce yaşanan don afeti yıkımından sonra yaşanan fırtına ve dolunun özellikle fındık olan alt kolda kısmi de olsa etkili olduğunu ifade ederek, “Anlaşılan fındık çeç olup çuvala girmeden başına gelecek afetler hız kesmeyecektir. Haziran ve Temmuz aylarında yaşanabilecek bir kuraklık ihtimali de çok uzak değildir. Peki tüm bu olup bitenler karşısında hala hazırda bir kriz yönetiminin oluşturulmaması durumun vahametini görmemezlikten gelmek değil midir? Don afetinden neredeyse bir ay geçmiş bu konuda henüz net bir açıklama olmaması manidar değil midir?” şeklinde sorular sorarak yetkililere seslendi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’ndan sadece Tarım Kredi ve Ziraat Bankasına olan tarımsal kredilerin geri ödenmesinin ertelenmesine ilişkin bir görüş dışında başka bir çözüm planı açıklanmadığını ifade eden Yaşar şunlara yer verdi, “Fındık Üreticileri Sendikası olarak sormak istiyoruz; Tarımda Sigorta Sistemi(TARSİM) uygulamasının daha yaygınlaşmadığı bu dönemde 2090 sayılı tabii afet yasasını çalıştırmayı düşünüyor musunuz? Bu bağlamda fındık çiftçisine ek ödeme yapmayı düşünüyor musunuz? 2015 yılında son kez ödenecek olan alan bazlı ödemeleri uzatmayı ve bu ödemeyi erkene alarak Eylül ayında yapmayı düşünüyor musunuz? Bu yıl üretim dışı kalan fındık bahçeleri için girdi ve teknik ve bilgi desteği vermeyi düşünüyor musunuz? Tabii afetlerin de bize işaret ettiği depoculuk sistemini fındık çiftçilerin lehine  yaşama geçirmeyi düşünüyor musunuz?

Siz bunları düşünürken tabii afetler hız kesmiyor. Biyoçeşitliği yok eden,doğayı ve çevreyi tahrip eden ve  canlı odaklı olmayan Endüstriyel üretim modellerine devam ettiğimiz sürece bu yıkımlar kaçınılmaz olacak.Dün don afeti, bu gün dolu afeti yarın kuraklık afeti peşi sıra gelecek.”


Fındığa birde fırtına darbesi Yorum Bırak

 

Email sent!