Gürcistandan Kaçak Fındık

Çarşamba Organik Fındık Üreticileri Birliği Başkanı Dursun Güney, Gürcistan'dan Türkiye'ye kaçak fındık girdiğini iddia ederek, "Bu yolla ülkemize giren fındık, hem rekolte sayımında zorluk yaşatacağı gibi bölgemizde üretilen fındığa karışarak, fındık kalitemizi de düşürecektir" dedi.
 
Güney, yaptığı açıklamada, 29 Mart'ta yaşanan don olayında bölge çiftçisinin oldukça etkilendiğine değindi.
 
Özellikle fındık bahçelerinin zarar gördüğünü anlatan Güney, "Rakımı 200 metrenin üzerinde olan bölgelerdeki fındık ağaçlarımız çok büyük zarar gördü. Bu zarar sadece bu yılı kapsayan zarar değil, bölgemizi 2-3 yıl etkileyecek bir zarar. Bu konuda Tarım Bakanlığı'ndan destek bekliyoruz" dedi.
 
Gürcistan üzerinden Türkiye'ye kaçak yollardan fındık girdiğini iddia eden Güney, şunları kaydetti:
 
"Övündüğümüz bir konu var. Dünyanın en kaliteli fındığına sahibiz diye fakat ülkemizde son dönemde Gürcistan üzerinden fındık girdiğini öğrenmekteyiz. Bu bizim açımızdan çok kötü bir durum. Bu yolla ülkemize giren fındık, hem rekolte sayımında zorluk yaşatacağı gibi bölgemizde üretilen fındığa karışarak, fındık kalitemize de düşürecektir. Bu da bizim dünya da fındık üzerine söz sahibi olmamızı engelliyor. Bakanlığımızın bu konuda bir an önce çalışma yapması gerekmektedir."
 
Kaynak: AA


Gürcistandan Kaçak Fındık Yorum Bırak

 

Email sent!