Fındıkta Yalan

Fındık da son zamanlarda dillendirilen bir yalan var. Fındık fiyatı dondan dolayı bu seviyelere geldi deniyor. Yalanın en büyüğü budur.

Fındık fiyatının bu seviyelere gelmesinde evet 2014 mart ayında yaşanan zirai donun etkisi vardır ancak %20 seviyesindedir. Rekolte beklendiği kadar düşük değildir.

Daha önceki yazılarımda da göreceksiniz. Fiyatın yukarılara çıkacağını tahmin etmiştik. Rekoltede açık olacağını belirtmiştik. Lakin fiyatın buralara gelmesinin ana sebebi. TMO’nun (Toprak Mahsulleri Ofisi) elindeki fındık stoğunun tükenmiş olmasıdır.

Bu gün TMO’nun elinde 80-100 bin ton fındık olsaydı fındık fiyatı 6-7 TL. civarında olacaktı. Ofisin elinde fındık kalmayınca fındık gerçek manada serbest piyasaya kavuştu. Yani son 5-6 senedir fındık üreticisine en büyük kötülüğü TMO yapmıştır. Elindeki fındık stoğunu bitirmeyerek piyasayı manipüle etmiştir. Fındık stoğu bitince de piyasayı bir telaş almış ve fındık gerçek değeri olan rakamları görmüştür.

Benim çocukluğumdan beri fındıkla iç içe olan biriyim. Bizde bir söz vardır. Fındık fiyatı pazarda satılan bir kilo zeytin fiyatı ile bir gider. Bakın bakalım pazarda 10 TL nin altında adam gibi bir zeytin bulabiliyor musunuz? Yani bu gün fındığın en düşük değeri 10 TL dir.

Bu sene görülen fiyatlar 2015-2016 sezonu içinde geçerli olacaktır. Keza TMO’nun ve Fiskobirliğin stokları yoktur. Batı Karadeniz bölgesinin birçok yerinde fındık yok senedir (periyodite nedeniyle). Sezona stoksuz girecek bir piyasada fiyatların düşme şansı yoktur.

Bundan sonra ki 550 bin – 650 bin ton bandında geçecek her sezonda fındık fiyatı 10 TL nin altına inmeyecektir. Dikkat edilmese gereken tek nokta 800- 850 bin ton rekolte beklenen senelerdir. O da  muhtemel birkaç senede görülmeyecektir diye düşünüyoruz lakin ürünü verecek olan Muktedirin takdiri ne olur bilinmez.


Fındıkta Yalan Yorum Bırak

 

Email sent!