Fındık Fiyatları Yükseliyor

Fındık fiyatı yeniden yükselişe geçti.
Elinde fındık kalmayan ihracatçı Avrupa ile yaptığı bağlantıyı yerine getirmek için fındığa ihtiyacı olunca fiyata artırdı.

Dün Giresun serbest piyasada fındık 5 liradan alıcı bulurken, Trabzon ve Ordu'da ise levant kalite fındık 4.80 liradan işlem gördü.
 

Bir süredir uygulanan ''Yeni Fındık Stratejisi''ne değinen Cirav, şöyle devam etti:
''Biz her zaman şunu söylüyorduk, serbest fiyat ekonomisi vatandaşın, üreticinin elinde kaldığı zaman üretici doğru kararı her zaman verir. Bu siyasette de diğer işlerde de böyledir. Onun için dünyada tatbik edilen şey, serbest ekonomidir. Tüm gelişmiş ülkelerde bu görülür. Fındıkta iki yıldan beri uygulanan sistem, serbest piyasa ekonomisidir. İki yıldan beri de oldukça başarılı. Eskiden devlet veya FİSKOBİRLİK bir fiyat belirlerdi. Derdi ki 'fiyat 4 lira'. Kimse o 4 liranın üstünü düşünmezdi. 4 liranın altında fiyat bulduğu zaman satardı. Devletin verdiği fiyatın üzerine hiç çıkmazdı, hep altında olurdu. Ama şimdi öyle değil. Şimdi serbest piyasa ekonomisi devrede. Vatandaş kendine yarayan fiyat neyse onu değerlendiriyor.''
''FINDIKTA İSTİKRAR OLABİLİYORMUŞ''
  Yıllardır arz-talep ekseninde, devletin yanlış müdahaleleri ile yaşanan sıkıntılar ve buna bağlı olarak oluşan haksız kazançların artık tarihe karıştığını, yapılan uygulamaların herkese ''fındıkta istikrar olabiliyormuş'' dedirttiğini savunan Cirav, şunları kaydetti:
''Demek ki sistemi kendi kurallarına bıraktığınız zaman doğrular oluşuyor. Şimdi yapılması gereken, bu doğruları geleceğe de hakim kılmak için eksik olan kısımları gidermektir. Bunların başında da 'lisanslı depoculuk sistemi' gelmektedir. Devlet gerekli yasal düzenlemeleri yapmış ve yapmaktadır. Sektörün oyuncuları da bu konuda üzerlerine düşen görevi yerine getirmelidir. Üretici ise gerçek anlamda kooperatifçilik etrafında örgütlenerek piyasada etkili argüman olarak yer almalıdır.''
Mehmet Cirav, yeni sezona ilişkin mevsim koşullarını da değerlendirerek, ''Fındıkta şu ana kadar bir sıkıntı yok. Kar yağmadı ama havalar akşam saatlerinde çok soğuk oluyor. Ağaçlarda herhangi bir açma veya açtıktan sonra yanma gibi risk yok. Ama şu unutulmamalı ki fındık toplanana kadar risk her zaman oluşabilir, ancak şimdilik herhangi bir sıkıntı gözükmüyor'' dedi.


Fındık Fiyatları Yükseliyor Yorum Bırak

 

Email sent!